Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в Twitter

телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Телефон для довідок

(0552) 42-21-25

Реєстратура поліклініки

(0552) 49-92-43

Mobile menu

Атеросклероз судин нижніх кінцівок це хронічне захворювання артерій в основі якого лежить патологічне формування атеросклеротичних бляшок в їх просвіті. Наслідком цього процесу є поступове звуження просвіту артерії та врешті решт повне її закриття, з хронічним або гострим порушенням кровопостачання рук чи ніг людини. Кульмінацією ураження є розвиток гангрени кінцівки та її ампутації.

Головні причини атеросклерозу це – спадковість, багаторічне тютюнопаління, хронічні стреси, малорухомий образ життя. Також більш схильними до розвитку атероклерозу є пацієнти з цукровим діабетом, підвішеним рівнем холестерину крові  та підвищеним артеріальним тиском. Захворювання частіше всього  вражає чоловіків. Однак слід зауважити, що головним фактором розвитку атеросклерозу кінцівок є тютюнопаління.  Та в 99% випадків ураження стосується артерій ніг.

Симптоми атеросклерозу ніг досить різноманітні. На початкових стадіях захворювання людина не відчуває жодного дискомфорту. Однак потім з’являться так звана «перемежна кульгавість»: біль в ногах під час фізичного навантаження» ( в основному це ходьба або біг), яка примушує людину зупинитися. В більшості випадків під час відпочинку протягом 3-10 хвилин біль проходить та людина може рухатися далі. С початку відстань ходи без болю може бути більш ніж кілометр, однак поступово ця дистанція зменшується до 200-50 метрів. Якщо процес не зупинити то наступна скарга це вже відчуття болю в стопі та гомілки у стану спокою. Больові симптоми  особливо підсилюються вночі. Характерною ознакою атеросклеротичної болі є зменшення її  у вертикальному стані. Це змушує людину протягом ночі постійно вставати та ходити. Фінальними симптомами є поява трофічних виразок, почервоніння пальців та стопи, розвиток некрозів. Це вже свідчить про початок гангрени кінцівки.

Діагностика захворювання проводиться тільки судинним хірургом або лікарем ангіологом. В переважній більшості випадків встановлення діагнозу можливо вже під час огляду хворого. Однак для прийняття рішення стосовно тактики подальшого лікування необхідно проведення ультразвукового обстеження та в деяких випадках ангіографії. Останнім часом в Херсоні з’явилась можливість сучасного обстеження стану судин кінцівок за допомогою спіральної томографії (МСКТ-ангіографія), яка дає змогу виконати 3D реконструкцію  ураженої судини та чітко спланувати тактику лікування.

Існує декілька способів лікування атеросклерозу судин кінцівок. При наявності ознак тільки «перемежної кульгавості» в більшості випадків призначається консервативна терапія, направлена на покращення кровопостачання кінцівки та стабілізацію роста атеросклеротичних бляшок. При появі ознак загрози втрати кінцівки (так звана «критична ішемія») слід розглянути питання про оперативне лікування (шунтування ураженої артерії), мета якого є повне або часткове відновлення кровопостачання кінцівки та її спасіння. Останнім часом на базі відділення серцево-судинної хірургії ХОКЛ впроваджено цілий спектр сучасних методів поновлення кровотоку в артерії без хірургічних розрізів (так звані «ендоваскулярні операції»). По суті все втручання проводиться через невеличкий (до 3 мм) прокол шкіри, далі в артерію вводяться спеціальні пристрої та під рентгенконтролем просвіт судини повністю відновлюється.  Перевагою цих методів є їх мала травматичність, яка дозволяє в більшості  випадків на наступний день вже відпустити пацієнта додому.

Вкрай важливо пам’ятати, що після оперативних втручань необхідно постійно приймати препарати, що попереджають розвиток нових випадків тромбозу та прогресуванню атеросклерозу. Два рази на рік необхідно проходити профілактичні обстеження у судинного хірурга.

Бригада центру ендоваскулярної хірургії  ХОКЛ перед оперативним втручанням на артеріях н/к

Теги: