Вважається, що порушення слуху починаються у людини ,яка в роках, але це зовсім не так. Практично половина дітей народжується з якіми-небудь аномаліями слуху, котрі не завжди помічені батьками і навіть медичними працівниками без спеціального обстеження. Але якщо дитина і народилася з відмінним слухом,  на протязі життя він може погіршуватися . Більш, ніж 70% молодих людей можуть не чути високі тони звуку. Якщо родина дитини або вже доросла молода особа вчасно зверне увагу на проблему і почне лікування, то у великому відсотку випадків слух можна повернути, в разі запущеного захворювання хворому пропонується слухопротезування.

Для покращення слуху треба, насамперед, з’ясувати причину його погіршення. До причин порушення слуху у молодому віці належать:

1.Одноразове або постійне травмування слухового аналізатора гучним звуком (пов’язане зі зловживанням навушниками, відвідуванням заходів із підвищеним рівнем гучності звуку- дискотеки тощо)

2.Вплив інфекційних захворювань( грип, ГРВІ, вітряна віспа,

кір), які викликають патологію слухового нерву

3.Сірчана пробка, стороннє тіло зовнішнього слухового проходу, які створюють механічну перешкоду для проходження звуку

4.Травми зовнішнього та середнього вуха під час їх чищення, при перепадах температур, при дії їдких рідин

5.Розлади кровопостачання внутрішнього вуха , як наслідок порушень мозкового кровообігу в результаті підвищеного або зниженого артеріального тиску, аритмії, тромбозу судин, порушеного вуглеводного обміну (цукровий діабет)

6.Хропіння періодично призводить до зупинки дихання, від чого страждає весь організм, в тому числі не вистачає кисню і внутрішньому вуху.

7.Порушення носового дихання- фактор, що призводить до гіпоксії мозку

8. Застосування ототоксичних препаратів призводить до погіршення стану слухового аналізатора в усіх відділах : від початкового , який первинно сприймає звуки, до кінцевого, де слухо-мовний центр перетворює їх на знайомі людині звукові образи. До таких медикаментів відносяться деякі антибіотики : гентаміцин, канаміцин, амікацин, сечогінні: фуросемід

9. Статеві  гормональні препарати підвищують ризик розвитку отосклерозу та стимулюють погіршення слуху, якщо це захворювання вже існує.

Яким чином можна зрозуміти, що ти особисто або близька людина недочуваєте?  Для цього необхідно звернути увагу:

Чи не занадто гучно працює телевізор?

Чи не занадто часто виникає потреба попросити співрозмовника повторити, що він каже

Чи не з’явився у вухах шум або дзвін?

Чи немає відчуття «бочки» у вухах?

Чи не звучить голос співрозмовника монотонно?

Чи не виникає біль у вухах після перебування у галасливій обстановці?

Якщо такі проблеми існують, варто звернутися для перевірки  до сурдологічного кабінету (N48)  поліклінічного відділення Херсонської обласної клінічної лікарні, де буде проведено огляд ЛОР-органів, оцінена ступінь пошкодження слуху методом порогової тональної аудіометрії та надані рекомендації щодо відновлення слухової функції.

Які запобіжні заходи для збереження слуху можна застосувати?

Зменшити перебування в умовах підвищеного шуму:

якщо існує необхідність знаходитися в такій обстановці, доцільно користуватися засобами індивідуального захисту (беруші, звукові фільтри, закриті навушники); необхідно якомога  частіше давати відпочити вухам: не менше 1 разу на годину на 10 хвилин виходити з шумного приміщення ; уникати прослуховування гучної музики, особливо через внутрішньоканальні навушникі. Існують практичні досліди, які вказують , що якщо підліток, починаючи з 12-13 річного віку прослуховує гучно музику в щільних індівідуальних навушниках, то по досягненню їм 18- річного віку, він ,напевно, буде мати притуплення гостроти слуху

Утримуватися від паління, бо у тих, хто палить, пошкодження слуху спостерігається в 2 рази частіше

Не приймати медичні препарати самостійно, без призначення лікаря

В разі вже існуючих порушень слуху регулярно-двічі на рік- звертатися для планової діагностики стану слухового аналізатора та його профілактичного лікування.

Бажаємо бути здоровими!

Укладач лікар-сурдолог Херсонської обласної клінічної лікарні

Кажаєва Олена Євгенівна