Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в Twitter

телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Телефон для довідок

(0552) 42-21-25

Реєстратура поліклініки

(0552) 49-92-43

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

Нейрохірургічне відділені Херсонської обласної клінічної лікарні - це єдине відділення у Херсонській області, яке надає допомогу дорослим хворим з нейрохірургічною патологією головного та спинного мозку, ускладненими ушкодженнями та захворюваннями черепу та хребта, периферійної нервової системи. 

  


Зараз у відділенні  виконуються найсучасні високотехнологічні втручання на усіх відділах нервової системи та хребта:

 • широко запроваджено мікродискектомію – світовий «золотий стандарт» видалення гриж дисків хребта;
 • декомпресійно-стабілізуючі та реконструктивні втручання на усіх відділах хребта, з використанням усіх доступів;
 • різноманітні мініінвазивні втручання, у т.ч. вертебропластика при травматичних та патологічних переломах хребта (остеопороз, пухлини);
 • видаляються пухлини головного мозку практично усіх локалізацій (у т.ч. і на гіпофізі), пухлини спинного мозку, черепу та хребта;
 • операції при аневризмах судин головного мозку транскраніальним та ендоваскулярним доступом;
 • ендоваскулярне та мікрохірургічне усунення стенозів сонних артерій;
 • видалення мальформацій  судин головного мозку;
 • радіочастотна деструкція і балон-компресія при невралгія трійчастого нерву;
 • хірургічне лікування тяжкої черепно-мозкової та спинальної травми, їх наслідків, у т.ч. опановано операції з встановленням датчиків внутрішньочерепного тиску, пластика складних дефектів черепу;
 • встановлення сучасних лікворошунтуючих систем;
 • лазерна вапоризація при грижах міжхребцевих дисків будь-якої локалізації - найсучасніший і ефективний метод лікування. 

Унікальність методу полягає в тому, що лазер крім «подсушиваючого», тобто викликає зменшення диска в обсязі, ефекту ще викликає виражені репаративні зміни в диску, тобто дозволяє йому відновити і зміцнити його структуру. 

Травма тканин організму мінімізується до рівня звичайної внутрим’язової  ін'єкції. На шкірі не залишається ніяких рубців і слідів від проведеної маніпуляції.

Тривалість процедури всього 30-40 хвилин. Ефект настає відразу після операції. Біль в більшості випадків йде відразу після маніпуляції. І ніяких розрізів!

 

Процедура лазерної вапоризації швидка, безпечна, безболісна, а, головне, вона дозволяє повернути пацієнта до активного життя у  найближчий час.                  У післяопераційному періоді рекомендується обмеження рухів лише до 1 доби, а навантажень – лише на 2-3 тижні. 

 

Історія відділення 

У 1959 р. на базі хірургічного відділення Херсонської обласної лікарні було розгорнуто 15 нейрохірургічних ліжок, які призначалися для лікування хворих з травмою центральної і периферичної нервової системи. Першим нейрохірургом став к.м.н. М.Т. Лященко. (открывается кликом - смотри дальше)

Наприкінці травня 1961 року у лікарні  було відкрито нейрохірургічне відділення на 30 ліжок, яке розташувалося в старому одноповерховому корпусі (нині опікове відділення). Гордістю відділення вважалася ангіографічна операційна, де було встановлено саморобний ангиографический апарат, який був надалі вдосконалено.

У 1972 р відділення було переведено в новий хірургічний корпус. Діагностична база розширилася: придбані ЕХО-апарати, з'явилася можливість виконувати ЕЕГ, РЕГ.

У 1987 і 2000 роках на базі обласної лікарні були проведені виїзні курси удосконалення діагностики та лікування політравми Київським інститутом удосконалення лікарів. Активну участь у підготовці лікарів неврологів та травматологів брав професорсько-викладацький колектив КІНГ на чолі з чудовими вчителями: проф. Педаченко Г.А., проф. Поліщуком А.Є., проф. Ромодановим С.А., доц. Дунаєвським А.Є., доц. Макеєвої Т.І., доц. Оришака М.І. Було підготовлено 28 невропатологів і травматологів з питань діагностики та лікування політравми, що відразу ж позначилося на якості діагностики та лікування хворих у сільській місцевості.

Починаючи з 1984 року у відділенні стали широко оперуватися пухлини головного і спинного мозку виконувалось близько 40-70 операцій в рік.

Від часу заснування відділення швидко опанувало усі напрямки діяльності – спинальну, церебральну та судинну нейрохірургію. Оснащення відділення у 2010 році операційним  мікроскопом Karl Zeiss дозволило зробити впевнений крок на новий етап розвитку – мікронейрохірургію. 

У відділенні стали виконуватися найсучасні високотехнологічні втручання на всіх відділах нервової системи і хребті. Деякі з них - встановлення у 2013 році системи Longitude Medtronic (USA), виконано вперше в Україні. Декомпресивно-стабілізуючі та реконструктивні втручання виконуються нейрохірургами на всіх відділах хребта з використанням як задніх, так і передніх і бокових доступів до шийного, грудного і поперекового відділів.

Практично всі оперативні втручання проводяться із застосуванням мікроскопа або електронно-оптичного перетворювача.

Запровадження лікарнею нових діагностичних технологій (ЯМРТ, АКТ, МСКТ, ангіографа Apellem) дало можливість виконувати оперативні втручання високого класу - при невринома мостомозжечкового кута, на задній черепній ямці. Були освоєні сучасні методики реконструктивних операцій на хребті боковим трансторокальным доступами із застосуванням найсучасніших стабілізуючих систем. Пластичні операції стали виконуватися титановими перфорованими пластинами, що значно скоротило час операції.

Почала інтенсивно розвиватись і судинна нейрохірургія. В останнє десятиріччя у відділенні стали виконувати операції по стентування внутрішніх сонних артерій, закриття мішечкуватих аневризм спіралями. Активно застосовується метод кліпірування аневризм.

У 2013 році у відділенні,  вперше на півдні України, виконано оперативне втручання з транснозального транссфеноїдального видалення пухлин гіпофіза (через ніс).

Відділення є заочної базою підготовки лікарів інтернів нейрохірургів. На базі нейрохірургічного відділення ХОКЛ проходили інтернатуру Малишенко Михайло Петрович, Леонтьєв Олексій Юрійович, Назаренко Ольга Сергіївна.

 


  

Колектив відділення

 

Колектив відділення у 2013 р.

 

Тел. відділення 0552-42-15-56

Email отд: oblneurokhers@ukr.net

 • Леонтьєв Олексій Юрійович завідувач відділенням, лікар-нейрохірург вищої категорії, кандидат медичних наук
 • Борблик Євген Вікторович лікар нейрохірург другої категорії
 • Костін Микола Григорович лікар нейрохірург вищої категорії
 • Малишенко Михайло Петрович лікар нейрохірург першої категорії (ендоваскулярна нейрорентгенхирургия)
 • Назаренко Ольга Сергіївна лікар нейрохірург другої категорії (дитяча
 • нейрохірургія)
 • Селедець Олег Анатолійович лікар нейрохірург вищої категорії
 • Філіпчук Сергій Миколайович лікар нейрохірург першої категорії
 • Журавльов Олександр Феліксович спеціаліст
 • Сміщук Віталій Олександрович спеціаліст
 • Черпак Олександр Вікторович спеціаліст

 


  

Основні напрямки роботи відділення:

Оперативні втручання з приводу наступних видів патології:

Грижі дисків шийного, грудного та поперекового відділів хребта з больовим синдромом та неврологічними порушеннями

Виконуються наступні види втручань: мікродискектомія за допомогою операційного мікроскопу провідної німецької компанії Karl Zeiss.

Що дає використання мікроскопу для видалення грижі?

Головні переваги - це:

 • Маленький розріз шкіри (близько 2 см), що дає кращий косметичний ефект, зменшує ризик ускладень.
 • Мінімальна травматизація м'язів, які оточують хребет, що дозволяє зменшити післяопераційний больовий синдром та прискорити підйом хворого. Після подібної операції більшість пацієнтів можливо підняти у день втручання. Інших - у найближчі наступні дні.
 • Обережне відношення до нервових структур, кісток, зв'язок, що дозволяє видаляти менше "рідних" ткани та безпечно усувати лише патологічні тканини. Такий підхід є профілактичним заходом щодо формування післяопераційних ускладнень: нестабільність, фасет-синдром і таке інше.


Суттєво зменшується крововтрата та тривалість втручання.

 • При виконанні втручання на шийному рівні для попередження нестабільності у сегменті та просідання хребців використовується встановлення міжтілових кейджів. Кейдж - це невелика конструкція у вигляді "шайби" яка вводиться між тілами хребців після видалення диску та утримує хребці у найкращому положенні протягом всього життя. По суті кейдж - це протез видаленого міжхребцевого диску.
 • Для видалення гриж дисків у грудному відділі хребта крім стандартних доступів використовуються трансторакальні, тобто ті, при яких виконується підхід до хребта через грудну клітку. При цьому усувається можливість травматизації грудного відділу спинного мозку, який дуже чутливий до механічного тиску, оскільки бідно кровопостачається. Крім того, такий доступ дозволяє встановити протез диску.
 • У деяких випадках виконується встановлення різних видів кейджів на поперековому рівні після видалення гриж дисків.

  

Спондилолістез

- це важка патологія переважно поперекового, але іноді і шийного, відділів хребта, яка характеризується "сповзанням" одного хребця з іншого. При цьому звужується хребтовий канал, стискаються нервові структури, перенавантажуються, або навіть, руйнуються суглоби. Виконується кілька видів оперативних втручань:

Транспедикулярна стабілізація хребта під постійним рентген-контролем у рентген-операційній. Під час цього втручання у суміжні з вивихнутим тіла хребців через відповідні структури за допомогою спеціального інструменту проводяться шурупи, яки у майбутньому будуть утримувати хребет від подальшого сповзання. Рентген-контроль виконується для того, щоби:

Рентген-контроль виконується за допомогою електронно-оптичного перетворювача. Безпосередньо у операційній встановлено комп'ютер, який приєднано до рентгенівського апарату. У необхідні моменти (проведення шурупів близько від спинного мозку) та отримується зображення хребта та шурупів. Таким чином усувається можливість неправильного, небезпечного проведення шурупів та покращується фіксація хребта.

Інтраопераційний контроль дозволяє зменшити ризик, тривалість операції.

Декомпресія на рівні спондилолістезу з спондилодезом. При цьому втручанні не використовуються шурупи, а фіксація хребта досягається за рахунок особистої кістки.

 

Динамічні системи фіксації хребта. Динамічними їх називають тому, що вони дозволяють зберігати певну рухомість у оперованому сегменті хребта. Вони підрозділяються на конструкції з використанням шурупів та без шурупів (міжостисті імплантати). Таки системи дозволяють виконати більш фізіологічну фіксацію, запобігти заростанню міжхребцевих суглобів, що зустрічається при жорсткій фіксації.

  

Спондилоліз

- такий стан хребта, коли дужка хребця відривається від тіла хребця, що може викликати біль. При спондилолізі виконується ряд втручань: фіксація відірваної дужки за допомогою відповідних конструкцій, або її видалення.

  

Дегенеративні сколіози та стенози хребта.

Остеохондроз хребта та ряд дегенеративних захворювань призводять до виникнення звуження хребтового каналу, викривлення його. Такий стан проявляється значним болем у хребті, ногах, неврологічними розладами. В такому випадку виконуються декомпресивно-стабілізучі втручання, під час яких усувається викривлення хребта, його нестабільність, розширяється хребтовий канал. У більшості випадків виконується операція мікродекромпресії, при якій видаляються лише структури, які безпосередньо компремують нервові структури та є причиною болю. Операція виконується з операційним мікроскопом через маленький розріз шкіри з мінімальною травмою м'яких тканин. Гарна візуалізація оболонок та нервових корінців дозволяє запобігати їх ушкодженню під час виконання втручання, що без мікроскопа виконати важко.

 

Декомпресійно-стабілізуючі операції

виконуються і при травматичних ураженнях хребта на будь-якому рівні. При цьому також використовується рентгенологічний контроль під час втручання. Використовуються не тільки стандартні задні доступи, але й бокові та передні доступи до всіх відділів хребта, що дозволяє максимально безпечно та швидко відновити функції хребта, досягнути його щільної фіксації. 

  

При травматичних ураженнях спинного мозку

виконується встановлення електростимуляторів - це пристрої, які виконують електричну стимуляцію відповідних нервових структур для покращення проведення нервових імпульсів. Такий метод значно поліпшує результати лікування при травмі, дозволяє досягнути відновлення навіть у дуже важких ситуаціях.

 

Невралгія трійчастого нерву.

При цьому виді патології виконуються оперативні втручання:

 • балон-компресія трійчастого ганглію. Під час втручання через голочку, яка проводиться у відповідний відділ черепу під рентгенологічним контролем, виконується проведення балону, який роздувається та стискає вузол трійчастого нерву. Це призводить до загибелі "хворих" клітин. Нормальні клітини залишаються та функціонують. В результаті операції зникають напади невралгії, але трохи знижується чутливість на оперованій стороні обличчя. Тривалість операції близько 15-20 хвилин.
 • мікросудинна декомпресія трійчастого нерву. Якщо під час обстеження (звичайно МРТ) виявляється судинна компресія трійчастого нерву, то може бути виконана операція через невеликий отвір у черепі під час якої судина буде відокремлена від трійчастого нерву. Втручання виконується під інтраопераційним мікроскопом, що дозволяє не тільки зменшити доступ, а й дуже обережно ставитися до ніжних нервових структур. В результаті втручання не тільки зникає невралгія, а й залишається чутливість у обличчі.
 • Периферійні спирт-новокаїнові блокади гілок трійчастого нерву при неможливості або небажанні пацієнта виконувати названі вище види оперативного лікування. 

  

Невропатії периферійних нервів.

У теперішній час виділяють за причиною 2 види невропатій:

Травматичні невропатії - ті що розвилися після травми. Наявність сучасних методів діагностики (ультразвукове дослідження, магніто-резонансна томографія) дозволяють чітко визначити рівень та вид ушкодження. Оперативні втручання використовуються наступних видів:

 • невроліз - під операційним мікроскопом через невеличкий розріз виконується звільнення нерву від рубців та спайок.
 • Нейрорафія - при перериві нерву виконується його зшивання, іноді з використанням трансплантату (частина нервового стовбура, яка береться у пацієнта з мало важливих ділянок тіла, та вшивається замість ушкодженої ділянки нерву).
 • Встановлення електродів для прямої стимуляції нервового стовбура. Таке втручання може бути як самостійним так і у комплексі з вище вказаними. Встановлений електрод дозволяє проводити пряму стимуляцію нерва, що значно покращує результати відновлення втрачених функцій.

Тунельні невропатії - це група захворювань нервів, які розвиваються при ураженні нервових стовбурів у вузьких анатомічних каналах (на зап'ястку, у ділянці ліктьового суглобу). При таких видах патології використовуються наступні види втручань, також з використанням мікроскопу:

 • невроліз
 • нейрорафія
 • встановлення електродів
 • видалення внутрішньостовбурової невроми. 

 

Важкі види болю.

Іноді зустрічаються таки види болю, яки неможливо вилікувати звичайними методами. Нерідко це буває при захворюваннях хребта, периферійних нервів, травмі хребта та спинного мозку, больових синдромах у нижніх кінцівках, пов'язаних з захворюваннями судин, больових синдромах при цукровому діабеті, стенокардії. Корекція такого виду болю може бути виконана за допомогою встановлення електростимулятору. Останній є невеликим пристроєм, який розміщується під шкірою у зручній ділянці. Від нього йде ряд електродів до відповідних нервових структур. Під час роботи електростимулятора людина відчуває вібрації у ділянках, у яких до того відчувала біль. Крім того, електростимулятор покращує багато неврологічних функцій: зменшує пролежневий процес, покращує функції сечового міхура та прямої кишки при захворюваннях та травмах спинного мозку. 

  

Захворювання судин головного мозку.

Слід виділити наступні основні групи захворювань:

аневризми судин головного мозку. Аневризми - це патологічні розширення судин, які іноді розриваються, що призводить до субарахноїдального крововиливу - тобто до геморагічного інсульту. Це дуже тяжке захворювання. Якщо людина перенесла геморагічний крововилив одного разу, ризик повторних крововиливів значно збільшується. Наявність аневризми - є показом для виключення її із кровоплину. Для цього ми використовуємо 2 методи:

ендоваскулярна емболізація

- під рентгенологічним контролем через прокол голкою у стегновій артерії виконується введення у аневризму судин головного мозку тонких платинових спіралей з пам'яттю форми. Після введення спіралі назавжди залишаються у аневризмі та запобігають попаданню крові у неї. 

Відкрите кліпування шийки аневризми.

При цьому виконується оперативне втручання з відкриттям черепної коробки та виділенням шийки аневризми, накладенням на неї тітанової кліпси, яка назавжди виключає аневризму з кровоплину. 

 

Мальформації судин головного мозку.

Мальформація - це аномалія розвитку судин, яка характеризується відсутністю мілкої судинної сітки, через яку в нормі відбувається живлення нервової тканини. Замість цієї сітки утворюються прямі сполучення між крупними артеріями та венами. Це призводить до таких негативних ефектів, як пряме поступлення артеріальної крові у вени - зменшення живлення відповідних ділянок мозку, та високий тиск у аномальних судинах, що часто призводить до їх розриву. Але мальформації можуть і накопичувати застійну кров та сприяти формуванню згортків, які потім вимиваються плином крові та можуть перекривати важливі судини у будь-якій частині організму. Мальформації можуть призводити до геморагічних та ішемічних інсультів. Наявність мальформаціє вже є показанням для її лікування. На теперішній час ми маємо можливість проведення наступних видів лікування:

ендоваскулярний метод, при якому у судини мальформації через прокол голкою у стінці стегнової артерії вводиться тонка трубочка (катетер), через який доставляються відповідні клейові композиції, спіралі, балони, які закривають просвіт патологічних судин.

Відкрите втручання - ряд мальформацій можуть бути повністю виключені із кровоплину під час відкритого оперативного втручання з використанням операційного мікроскопу.

Гамма-ніж та кібер-ніж. Це методики, при яких виконується направлене лише на патологічне вогнище випромінювання, яке призводить до поступового закриття просвіту патологічних судин. Тісні зв'язки нейрохірургічного відділення з відповідними клініками дозволяють безпосередньо направляти пацієнтів на лікування. 

  

Інсульт-гематоми

- це формування крововиливів у черепну коробку в разі інсульту, наприклад при гіпертонічній хворобі, або при розриві аневризми чи мальформації. Такі крововиливи іноді потребують оперативного лікування, що виконується за допомогою декілька методів у нейрохірургічному відділенні:

видалення через фрезьові отвори - при цьому на черепі накладається невеликий отвір до 2 см у діаметрі, через який за допомогою відповідних інструментів під мікроскопом виконується видалення кров'яного згортка та дренування порожнини гематоми.

Відкрите втручання виконується при великому об'ємі гематоми та у ранні часи крововилива під інтраопераційним мікроскопом, під час якого видаляється повністю весь кров'яний згорток. Оперативні втручання повинні виконуватися при інсульт-гематомах у максимально ранні строки. Використання мікроскопу дозволяє мінімізувати травму мозку, бережно ставитися до кожного нервового волокна, при чому отримується найкраще неврологічне відновлення.

Церебральна дігітальна субтракційна ангіографія - це не метод лікування, але метод точної діагностики захворювання судин головного мозку. На теперішньому етапі такі потужні методи як магніто-резонансна томографія, мультіспіральна копьютерна томографія з внутрішньовенним підсиленням дозволяються проводити неінвазивну дуже якісну діагностику. Але іноді при складних випадках виникає необхідність у виконанні безпосереднього введення контрасту у судини головного мозку під рентгенологічним контролем для дослідження не тільки анатомічних особливостей, а й фізичних характеристик заповнення судин, формування кровопостачання головного мозку.

 

Захворювання магістральних судин шиї.

Кровопостачання головного мозку проходить через 4 основні судини: 2 сонних артерії та 2 хребцевих артерії. Найчастіше ці артерії ушкоджуються при атеросклерозі. При цьому у просвіті судини формується бляшка, яка звужує просвіт судини та зменшує кількість крові, яка попадає у головний мозок. В результаті розвивається кілька видів захворювань: ішемічний інсульт, транзиторні ішемічні атаки, дисциркуляторна енцефалопатія. Якщо у людини виникло приходяще порушення мозкового кровообігу хоча б одного разу, то ризик виникнення повного ішемічного інсульту складає 30% у рік, тобто інсульт виникає у кожного третього. Для запобігання виникненню інсульту використовується лише один метод - усунення звуження судини. Консервативні методи лікування не дозволяють усунути первинну причину, потребують постійних матеріальних затрат у великому обсязі на профілактичне лікування. Оперативне втручання дозволяє повністю відновити кровоплин у звуженій судині, покращати неврологічні функції. У нейрохірургічному відділенні виконуються наступні види лікування даних захворювань:

 • Стентування сонних артерії. Це ендоваскулярне втручання, тобто воно виконується під рентгенологічним контролем та через прокол голкою у стегновій артерії. У сонні артерії вводиться трубочка (катетер), через який доставляється спеціальна сітка у вигляді трубки, яка у місці звуження розправляється та роздувається спеціальним балоном. Це призводить до значного розширення просвіту судини та утримання його у такому стані на все життя. 
 • Ендартеректомія - це невелика операція, яка виконується під операційним мікроскопом. Під час такого втручання розсікається стінка судини та видаляється бляшка, судина ушивається. Це дозволяє відновити просвіт судини та кровообіг у головному мозку. 
 • Ендоваскулярна адресна доставка фармакологічних речовин. Іноді навіть тривале лікування не призводить до значного покращення неврологічних функцій після інсульту. У таки станах використовується введення ендоваскулярного катетеру у "хвору" судину та введення препаратів, які покращують діяльність мозку та відновлюють його функції. Таке введення дає позитивний ефект у 90% пацієнтів з неврологічним дефіцитом після ішемічних інсультів та у 60% пацієнтів після черепно-мозкової травми. 

 

Аномалія Арнольда-Кіарі.

Іноді у людини виникає вада, яка проявляється порушенням розвитку черепу та головного мозку. Вона може проявлятися лише у зрілому віці. Такою є і аномалія Арнольда-Кіарі - зменшення об'єму задньої черепної ямки. При цьому виконується ряд оперативних втручань: 

 • Декомпресійна операція - полягає у збільшенні об'єму задньої черепної ямки шляхом видалення частини потиличної кістки та пластики твердої мозкової оболонки.
 • Вентрикуло-перитонеальне шунтування - під час розвитку патологічних процесів при названому виді аномалії може розвиватися гідроцефалія - водянка шлуночків головного мозку. У такому випадку виконується встановлення вентрикулярного дренажу. Вентрикулярний дренаж - це цілий пристрій із трубочок, одна із яких розміщується у боковому шлуночку головного мозку, а інша під шкірою проводиться у черевну порожнину, у яку і буде відводитися надлишкова рідина. У склад цього пристрою входить також помпа - це складний малий пристрій, який дозволяє дозовано відводити ліквор, щоби на перевищити необхідні межі та не відвести надмірної кількості рідини. 
 • Видалення пухлин головного та спинного мозку. На базі відділення виконуються втручання при більшості видів пухлин головного та спинного мозку у доступній локалізації. У останній час, коли у практичну діяльність відділення було втілено використання операційного мікроскопу, почалось розширення показів щодо видалення пухлин головного мозку. Мікроскоп дозволяє більш чітко виявляти краї пухлини, обережно відокремлювати її від нервової тканини, судин оболонок. Мікроскоп значно облегшує роботу хірурга, зменшує ризик втручання, крововтрату, дозволяє оперувати все більш складні локалізації пухлин, які раніше оперувати у наших умовах не було можливим. Видалення пухлин периферійних нервів. Виконується лише під операційним мікроскопом, тому що ріст пухлин, як правило, проходе із нервового стовбура. Під час операції слід обережно виділити пухлину для запобіганню ушкодженню нервових волокон. 
 • Видалення інфекційно-запальних утворень нервової системи: абсцеси головного мозку, паразитарні кісти. При таких втручаннях обов'язково використовується інтраопераційний мікроскоп, який дозволяє не тільки більше зберігати нервову тканину, а й безпечніше видаляти патологічне вогнище. 

  

Краніопластика дефектів кісток склепіння черепу

- після обширних оперативних втручань можуть залишитися дефект кісток черепу, які визивають косметичний недолік та можуть спричиняти страх ушкодження мозку під час звичайного життя, провокувати метеочутливість. У нейрохірургічному відділенні виконується пластика дефектів за допомогою наступних методик:

 • Закриття дефекту за допомогою титанової сітки, при цьому титанова сітка накладається на кістковий дефект та фіксується до кістки шурупами.
 • Закриття протакрилом - у цьому випадку використовується смола, яка може швидко полімерізуватися у приданій формі.
 • Комбінований метод - у деяких складних ділянках тіла та обличчя, коли необхідно створити опуклі форми використовується краніопластика тітановою сіткою, яка фіксується до черепу шурупами, а зверху необхідні форми моделюються за рахунок відповідної речовини. Такий метод забезпечує найкращий косметичний ефект.

 

Гідроцефалії

- це група захворювань та патологічних станів, коли у головному мозку накопичується забагато рідини, що може погіршувати основні неврологічні функції, спричиняти головний біль. При таких станах використовується описаний раніше метод лікворного шунтування у черевну порожнину. Використовуються найсучасніші дренуючі системи американської фірми Medtronic, які мають найкращі практичні властивості. 

  

Травма черепа та головного мозку.

Це домінуюче направлення роботи у нейрохірургічному відділенні. Виконуються всі види втручань: видалення різних гематом, видалення втиснутих переломів, встановлення датчиків внутрішньочерепного тиску, вентрикулярних та спінальних дренажів, декомпресивні краніоектомії. 

 

Чрескожная вертебропластика при патологии позвоночника

Перкутанная вертебропластика (ПВП) - это минимально инвазивная процедура, заключающаяся в чреcкожном введении в тело пораженного позвонка рентгенконтрастного костного цемента - полиметилметакрилата (ПММА) с целью купирования болевого синдрома, предотвращения патологических переломов тел позвонков на фоне опухолевых процессов, предсуществующего остеопороза, в первую очередь сенильного.Методика применяется для лечения болевого синдрома и патологических переломов, обусловленных метастатическим поражением позвоночника и остеопорозом. 

 

Радіочастотна деструкція при лікуванні больових синдромів

Методика радіочастотної деструкції у нейрохірургії є сучасною, надійною та функціонально зручною для лікаря і пацієнта водночас. Радіочастотна деструкція - це одна з найбільш акуратних медичних технологій, яка грунтується на вибірковому температурному руйнуванні чітко визначених нервових структур спеціальними електродами при проходженні через них електричного струму надвисокої частоти. Електрод (тонкий дріт), підключений до генератора, під контролем рентгенапарату підводиться через спеціальну голку до потрібної ділянки тіла, де знаходиться причина болі. Далі виконується електростимуляція чутлива та рухова для запобігання ушкодження важливих нервових структур. Під час деструкції, коли електричний струм від електроду протікає через тканину організму, вона нагрівається, внаслідок чого відбувається блокада нервових волокон, що знаходяться лише поблизу електрода. Таким чином після втручання припиняється проведення больових імпульсів. Операція проводиться під місцевим знеболенням.

Переваги радіочастотної денервації:

 • відсутність необхідності у розрізі тканин та у загальному наркозі;
 • можливість проведення маніпуляції під місцевим знеболенням та в амбулаторних умовах;
 • загальна тривалість втручання складає усього 20-30 хвилин;
 • постійний контроль температурного впливу на тканини;
 • короткий відновний період після проведення денервації;
 • дуже рідкі ускладнення;
 • дає стійкий ефект терміном від 6 місяців до 2-х років;
 • можливість повторного проведення деструкції при потребі.

Застосування радіочастотної деструкції при хронічних больових синдромах

Cучасні дослідження показують, що майже половина працездатного населення країни страждає від хронічного болю. Існуючі методи лікування часто є малоефективними або дуже дорогими і тому не завжди доступні більшості пацієнтів. Тривалий перебіг болю потребує постійного прийому знеболювальних препаратів, що негативно відбивається на печінці та нирках, шлунку, кишечнику. Цілком доречним у цій ситуації може стати застосування щадної методики радіочастотної деструкції, яка вже давно та успішно використовується у кращих закордонних клініках. Після оперативного втручання біль зникає одразу, та не потребує медикаментозної терапії.

 

Фасет-синдром та дискогенний біль

Біль, що виникає при патологічних змінах так званих фасеткових суглобів хребта - досить поширений варіант болю у шиї та спині. Причинами "фасет-синдрому" можуть бути запалення цих суглобів (артрит), остеохондроз, сколіоз (викривлення хребта), остеопороз (зниження щільності кісткової тканини), наслідки повторних травм хребта тощо. Біль при цьому синдромі має наступні особливості: "розмите" місце больвих відчуттів, невизначений характер болю, біль слабо віддає в ноги і зазвичай не нижче коліна; біль залежить від положення тіла, посилюється вночі, а також при одноманітних позах, при нахилах та розгинанні хребта, полегшується при відновленні активних звичних рухів, розвантаженні хребта; характерна також ранкова "скутість" хребта. Біль, що походить з міжхребцевих дисків (дискогенний біль) - це теж дуже поширена проблема. Хірургічне втручання рідко показане в тому випадку, коли відсутня грижа диску та стиснення корінців спинномозкових нервів. Диск, який при КТ- та МРТ-дослідженнях виглядає нормальним чи злегка "вибухаючим", насправді може бути джерелом значного болю, що обумовлений внутрішніми біохімічними дегенеративними порушеннями у самому диску. Для лікування цих "механічних" варіантів болю у спині зазвичай не використовуються хірургічні методи, а консервативне лікування є малоефективним. Радіочастотна деструкція ефективно денервує фасеткові суглоби та міжхребцеві диски, забезпечуючи високоякісне знеболення тривалістю більше року.

 

Невралгія трійчастого нерва

Це хронічне захворювання, яке характеризується повторними нападами інтенсивного, стріляючого болю в районі лоба, ока, щоки, щелеп з одного боку обличчя. Больові напади провокуються подразненням так званих "куркових" зон на обличчі. Напади нестерпного болю змушують хворих припиняти активну діяльність, відмовлятись від прийому їжі, нехтувати особистою гігієною, що веде аж до депресії. При лікуванні цієї патологіїї теж дуже ефективна радіочастотна деструкція - часткова деструкція корінця або вузла т рійчастого нерва після підведення спеціальної голки під місцевою анестезією, внаслідок чого припияються больові напади. Це "мале" втручання є кращим для осіб літнього віку, а також тих, хто утримується від "відкритої" операції. Ефект від втручання утримується до кількох років.

 

Герпетична невралгія та нейропатія

Герпетична межреберна невралгія (оперізуючий лишай) - це хвороба, яка викликається вірусом герпесу та зазвичай провокується переохолодженням. В чутливих спинномозкових та черепно-мозкових вузлах розвивається запалення, що поширюється на нерви та корінці. Хвороба починається з загального нездужання, підвищення температури тіла та дуже інтенсивного пронизливого болю в ділянці міжреберних проміжків, який посилюється при рухах. Через кілька днів в місці болю з'являються висипання болісних пухирців, наповнених прозорою рідиною, які згодом перетворюються на кірки. При ураженні вузла трійчастого нерву болі та пухирці з'являються на обличчі, можливі ураження рогівки та порушення зору. Згодом у пацієнтів, які перенесли герметичний невріт, процес хронізується та переходить у так звану постгерпетичну нейропатію з рецидивами виснажливого болю. При лікуванні герпетичної невралгії та нейропатії є досить ефективною радіочастотна деструкція відповідного чутливого вузла, що призводить до значного послаблення чи припинення болю з досить тривалим ефектом.

 

 

Грыжи межпозвонковых дисков

 

Межпозвоночная грыжа (грыжа межпозвоночных отделов) — это изменение местоположения и формы межпозвоночного диска, сопровождающееся разрывом фиброзного кольца и относится к дегенеративно-дистрофическим заболеваниям позвоночника.

 

Чем опасна межпозвоночная грыжа

Наиболее часто дисковая грыжа поражает:

 • пояснично-крестцовый отдел позвоночника,
 • значительно в шейном отделе (обычно после травм),
 • очень редко — в грудном отделе.

 

Качественная диагностика и лечение межпозвоночных грыж поясничного отдела в нейрохирургическом отделении областной больницы Херсона!

Методы лечения межпозвоночных грыж

Консервативные (терапевтические) и хирургические. Сразу нужно сказать: если у человека появилась грыжа межпозвоночных дисков, лечение возможно без операции. Хирургическое вмешательство необходимо довольно редко, однако большинство неосведомленных людей встают именно на этот путь. Поэтому обращайтесь к врачу, для которого лечение грыжи диска и лечение пациента с этим диагнозом не одно и то же. Настоящий врач ищет причины заболевания и устраняет их насколько это возможно.

 

 

Официальный сайт отделения  https://neuro.ks.ua

Также смотрите видеогалерею: 

Нейрохирургия: Туннельные нейропатии

Про основные направления работы нейрохирургического отделения ХОКБ

Аневризма судин головного мозгу

Лазерна вапоризація дисків хребта

Травми хребта в літній період 

Невринома слухового нерву

Операція з використанням інноваційної анестезії «wake up»

Операція із встановлення приладу для електростимуляції нервових закінчень

Теги: